Το νηπιαγωγείο μας

Το 28ο Νηπιαγωγείο Λαμίας ιδρύθηκε το 1999. Είναι ολοήμερο με δύο τμήματα και συνολικό αριθμό νηπίων 43.

Μέχρι το 2004 υπάγονταν στο 8ο Νηπιαγωγείο Λαμίας. Το 2004 έγινε ανεξάρτητο και μετονομάστηκε 28ο. Ανήκει στη 17η Σχολική Επιτροπή μαζί με άλλα τρία σχολεία,το 8ο Δημοτικό, το 18ο Δημοτικό και το 8ο Νηπιαγωγείο.

Υπηρετούν οργανικά 4 νηπιαγωγοί, δύο το πρωί και 2 το απόγευμα οι οποίες εναλλάσσονται κάθε εβδομάδα. Το ωράριο λειτουργίας είναι 8.00 έως 16:00.

Βρίσκεται στην συνοικία Νεάπολη του δήμου Λαμιέων και εξυπηρετει τις περιοχές Νεάπολη, Άνω και Κάτω Καλύβια και Νέα Πολιτεία (ΑΟΣΔΥ).

Είναι άρτια εξοπλισμένο με εκπαιδευτικό και παιδαγωγικό υλικό με πλούσια βιβλιοθήκη για εκπαιδευτικούς και νήπια. Επίσης λειτουργεί πλούσια δανειστική βιβλιοθήκη για νήπια με μεγάλη επιτυχία. Στο υπόγειο του Νηπ/γείου λειτουργεί μικρό Μουσείο Λαϊκής Παράδοσης.