Πληροφορίες

Οι εκπαιδευτικοί του 28ου Νηπιαγωγείου Λαμίας σας καλωσορίζουν στη ιστοσελίδα του Νηπιαγωγείου τους.

Το Νηπιαγωγείο ανήκει στο 2ο Γραφείο Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Φθιώτιδας.
Υπεύθυνη Σχολική Σύμβουλος: Δήμητρα Γαλάνη.

Το Νηπιαγωγείο λειτούργησε για πρώτη φορά το 1999 με την επωνυμία 8ο Νηπιαγωγείο και υπάγονταν στο 8ο Νηπιαγωγείο Λαμίας.

Με κοινή Υπουργική απόφαση Φ.Ε.Κ 1085/2004 το Νηπιαγωγείο ανεξαρτητοποιήθηκε και πήρε την επωνυμία 28ο Νηπιαγωγείο Λαμίας.

Βρίσκεται στην οδό Ψηλορείτη και Ελικώνος στη συνοικία Νεάπολη Λαμίας.

Είναι Ολοήμερο με δύο λειτουργούντα τμήματα. Αριθμός νηπίων 43.

Ωράριο λειτουργίας: 8:00 έως 15: 45. η φοίτηση των νηπίων είναι υποχρεωτική μέχρι το τέλος του προγράμματος.

Εκπαιδευτικοί που υπηρετούν με οργανική θέση:

• Ξενοκώστα Παναγιώτα Προϊσταμένη
  • Ρηγογιάννη Αλεξάνδρα
  • Αγγελάκη Μαρίνα
  • Νικοπούλου Βάνα, αποσπασμένη στο Γραφείο Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Εκπαιδευτικοί που υπηρετούν με απόσπαση:

• Σιούτα Παρασκευή

Tο Νηπιαγωγείο μας έχει υλοποιήσει πολλά προγράμματα Πολιτιστικά, Περιβαλλοντικά, Αγωγής Υγείας, Καινοτόμα: «Πάμε στο Δημοτικό» και φέτος συμμετέχει στο Πρόγραμμα της Αυτοαξιολόγησης της Σχολικής Μονάδας. Επίσης στο Νηπιαγωγείο μας υλοποιείται φέτος από το Πανεπιστήμιο Αθηνών πρόγραμμα Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης, Εκπαίδευση παιδιών Ρομά.

Σκοπός της ιστοσελίδας μας είναι η επικοινωνία του σχολείου μας με άλλα σχολεία. με τους γονείς των νηπίων και με την ευρύτερη κοινωνία.